Pulse Electronics Corporation A41-175-36A41
A41-175-36A41 picture photo
Mfg. Part Number
A41-175-36A41
Datasheet Download
A41-175-36A41.pdf
Availability of A41-175-36A41
QUANTITY
A41-175-36A41 Order Process
Ship out your order
Specifications of A41-175-36A41
Internal Part NumberEIS-A41-175-36A41
TypeLaminated Core
Voltage - Primary115V, 230V
Voltage - Secondary (Full Load)Parallel 18V, Series 36V
Current - Output (Max)Parallel 9.6A, Series 4.8A
Termination StyleSolder, Quick Connect
Size / Dimension79.38mm L x 95.25mm W
Height - Seated (Max)73.02mm
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A41-175-36A41
Related LinksA41-17, A41-175-36A41 Datasheet, Pulse Electronics Corporation Distributor
A41-175-36A41 Details Description
Related parts for A41-175-36A41
RES 15 OHM 85W 5% TO264 datasheet.pdf
IC MODULATOR SIGMA-DELTA 16-SOIC datasheet.pdf
THERMAL INTERFACE PAD datasheet.pdf
IC LOW SIDE SMART PWR-SW 8SOIC datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 4V X6S 0201 datasheet.pdf
MARKING TAGS DIN RAIL 6MM TYPE K datasheet.pdf
NYLON MULTI 1 1/4" BLACK 125' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
RES 40.7K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.15A 5SOT23 datasheet.pdf
CAP FILM 68NF 10% 250VDC AXIAL datasheet.pdf