Pulse Electronics Corporation A41-80-230A44
A41-80-230A44 picture photo
Mfg. Part Number
A41-80-230A44
Manufacturer
Product Category
Power Transformers
Brief Description
XFRMR LAMINATED 80VA CHAS MOUNT
Datasheet Download
A41-80-230A44.pdf
Availability of A41-80-230A44
QUANTITY
A41-80-230A44 Order Process
Ship out your order
Specifications of A41-80-230A44
Internal Part NumberEIS-A41-80-230A44
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package12
Category Transformers
FamilyPower Transformers
SeriesInternational High Power
TypeLaminated Core
Voltage - Primary115V, 230V
Voltage - Secondary (Full Load)Parallel 115V, Series 230V
Current - Output (Max)Parallel 700mA, Series 350mA
Primary Winding(s)Dual
Secondary Winding(s)Dual
Center TapNo
Power - Max80 VA
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleSolder, Quick Connect
Size / Dimension63.50mm L x 77.47mm W
Height - Seated (Max)60.32mm
Voltage - Isolation-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A41-80-230A44
Related LinksA41-80, A41-80-230A44 Datasheet, Pulse Electronics Corporation Distributor
A41-80-230A44 Details Description
Related parts for A41-80-230A44
IC FILTER 5TH-ORDR BESSEL 16SOIC datasheet.pdf
IC CMOS DSP 100LQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
CONN SOCKET IDC 14POS DL SR 30AU datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS .100 DBL STR PCB datasheet.pdf
IC DAC 14BIT 125MSPS DL 48LQFP datasheet.pdf
RES SMD 11K OHM 0.1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
CONN PLUG 23POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
IC REG LDO 3.1V 0.3A 4HXSON datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 10V 10W datasheet.pdf