Microsemi SoC A42MX16-VQG100M
A42MX16-VQG100M picture photo
Mfg. Part Number
A42MX16-VQG100M
Manufacturer
Product Category
Embedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
Brief Description
IC FPGA 83 I/O 100VQFP
Datasheet Download
A42MX16-VQG100M.pdf
Availability of A42MX16-VQG100M
QUANTITY
A42MX16-VQG100M Order Process
Ship out your order
Specifications of A42MX16-VQG100M
Internal Part NumberEIS-A42MX16-VQG100M
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package90
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
SeriesMX
Number of LABs/CLBs-
Number of Logic Elements/Cells-
Total RAM Bits-
Number of I/O83
Number of Gates24000
Voltage - Supply3 V ~ 3.6 V, 4.5 V ~ 5.5 V
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case100-TQFP
Supplier Device Package100-VQFP (14x14)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A42MX16-VQG100M
Related LinksA42MX16, A42MX16-VQG100M Datasheet, Microsemi SoC Distributor
A42MX16-VQG100M Details Description
Related parts for A42MX16-VQG100M
IC REG LDO 5V 0.18A SOT23-5 datasheet.pdf
FUSE GLASS 125MA 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 92KB FLASH 113BGA datasheet.pdf
XMITTR UHF ASK/FSK 310MHZ 24QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
LED SUPPLY CC AC/DC 47-94V 450MA datasheet.pdf
RES 0.232 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP12T SOLDER NONSH datasheet.pdf
Connector Socket 45 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 350V FLATPACK datasheet.pdf