Microsemi SoC A42MX36-1BG272
A42MX36-1BG272 picture photo
Mfg. Part Number
A42MX36-1BG272
Manufacturer
Product Category
Embedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
Brief Description
IC FPGA 202 I/O 272PBGA
Datasheet Download
A42MX36-1BG272.pdf
Availability of A42MX36-1BG272
QUANTITY
A42MX36-1BG272 Order Process
Ship out your order
Specifications of A42MX36-1BG272
Internal Part NumberEIS-A42MX36-1BG272
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package40
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
SeriesMX
Number of LABs/CLBs-
Number of Logic Elements/Cells-
Total RAM Bits2560
Number of I/O202
Number of Gates54000
Voltage - Supply3 V ~ 3.6 V, 4.75 V ~ 5.25 V
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature0°C ~ 70°C