Microsemi SoC A42MX36-1BG272
A42MX36-1BG272 picture photo
Mfg. Part Number
A42MX36-1BG272
Manufacturer
Product Category
Embedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
Brief Description
IC FPGA 202 I/O 272PBGA
Datasheet Download
A42MX36-1BG272.pdf
Availability of A42MX36-1BG272
QUANTITY
A42MX36-1BG272 Order Process
Ship out your order
Specifications of A42MX36-1BG272
Internal Part NumberEIS-A42MX36-1BG272
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package40
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
SeriesMX
Number of LABs/CLBs-
Number of Logic Elements/Cells-
Total RAM Bits2560
Number of I/O202
Number of Gates54000
Voltage - Supply3 V ~ 3.6 V, 4.75 V ~ 5.25 V
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case272-BBGA
Supplier Device Package272-PBGA (27x27)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A42MX36-1BG272
Related LinksA42MX36, A42MX36-1BG272 Datasheet, Microsemi SoC Distributor
A42MX36-1BG272 Details Description
Related parts for A42MX36-1BG272
BOX PLASTIC GRAY 6.32"L X 8.1"W datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
CHOKE COMMON MODE 4.0MH PC MNT datasheet.pdf
CONN PLUG STRAIGHT 100POS W/PIN datasheet.pdf
HEATSINK 42.5X42.5X9.5MM NO TIM datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 10POS R/A 10.16MM datasheet.pdf
CONSOLE STEEL GRAY 12"L X 20"W datasheet.pdf
CAP ALUM 39UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 59 OHM 1% 30W datasheet.pdf
DISPLAY LED 0.4" BLUE CA SMD datasheet.pdf
820UF 16V 12.5X26.5 105C RAD datasheet.pdf