Microsemi SoC A42MX36-CQ208M
A42MX36-CQ208M picture photo
Mfg. Part Number
A42MX36-CQ208M
Manufacturer
Product Category
Embedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
Brief Description
IC FPGA 176 I/O 208CQFP
Datasheet Download
A42MX36-CQ208M.pdf
Availability of A42MX36-CQ208M
QUANTITY
A42MX36-CQ208M Order Process
Ship out your order
Specifications of A42MX36-CQ208M
Internal Part NumberEIS-A42MX36-CQ208M
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
SeriesMX
Number of LABs/CLBs-
Number of Logic Elements/Cells-
Total RAM Bits2560
Number of I/O176
Number of Gates54000
Voltage - Supply3 V ~ 3.6 V, 4.5 V ~ 5.5 V
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case208-BFCQFP with Tie Bar
Supplier Device Package208-CQFP (75x75)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A42MX36-CQ208M
Related LinksA42MX36, A42MX36-CQ208M Datasheet, Microsemi SoC Distributor
A42MX36-CQ208M Details Description
Related parts for A42MX36-CQ208M
OVP TS35 48VDC 100MA datasheet.pdf
TVS DIODE 6VWM 13.7VC SMB datasheet.pdf
CONN HEADER 46POS .100 DL R/A AU datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC VOICE REC/PLAY 10SEC 28-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 23.7K OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 36-72VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
IGBT MOD 7PAC 1200V 150A NX SER datasheet.pdf
CONN HEADER SGL 3POS .050" SMD datasheet.pdf