Microsemi SoC A42MX36-PQ208M
A42MX36-PQ208M picture photo
Mfg. Part Number
A42MX36-PQ208M
Manufacturer
Product Category
Embedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
Brief Description
IC FPGA 176 I/O 208PQFP
Datasheet Download
A42MX36-PQ208M.pdf
Availability of A42MX36-PQ208M
QUANTITY
A42MX36-PQ208M Order Process
Ship out your order
Specifications of A42MX36-PQ208M
Internal Part NumberEIS-A42MX36-PQ208M
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package24
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
SeriesMX
Number of LABs/CLBs-
Number of Logic Elements/Cells-
Total RAM Bits2560
Number of I/O176
Number of Gates54000
Voltage - Supply3 V ~ 3.6 V, 4.5 V ~ 5.5 V
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case208-BFQFP
Supplier Device Package208-PQFP (28x28)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A42MX36-PQ208M
Related LinksA42MX36, A42MX36-PQ208M Datasheet, Microsemi SoC Distributor
A42MX36-PQ208M Details Description
Related parts for A42MX36-PQ208M
RES 680 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC VREF SERIES 3.3V SOT23-6 datasheet.pdf
IC 1-OF-4 FET MUX/DEMUX 16QSOP datasheet.pdf
Connector Receptacle 66 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC CABLE TXRX/ARBITER 80-HTQFP datasheet.pdf
IC SUPERVISOR PP 2.192V 16TQFN datasheet.pdf
TVS DIODE 8VWM 13.6VC SMB datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 3KV TRANS 4SOIC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 25 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf