Microsemi SoC A42MX36-PQG240
A42MX36-PQG240 picture photo
Mfg. Part Number
A42MX36-PQG240
Brief Description
IC FPGA 202 I/O 240PQFP
Datasheet Download
A42MX36-PQG240.pdf
Availability of A42MX36-PQG240
QUANTITY
A42MX36-PQG240 Order Process
Ship out your order
Specifications of A42MX36-PQG240
Internal Part NumberEIS-A42MX36-PQG240
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 15/Dec/2014
Total RAM Bits2560
Number of I/O202
Number of Gates54000
Voltage - Supply3 V ~ 3.6 V, 4.75 V ~ 5.25 V
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case240-BFQFP
Supplier Device Package240-PQFP (32x32)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A42MX36-PQG240
Related LinksA42MX36, A42MX36-PQG240 Datasheet, Microsemi SoC Distributor
A42MX36-PQG240 Details Description
Related parts for A42MX36-PQG240
CAP CER 6800PF 50V NP0 AXIAL datasheet.pdf
CONN SPRING 11POS SNGL .390 SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
MOSFET RF N-CH NI-780S datasheet.pdf
LS OPERATING HEAD datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS W/SKT INLINE datasheet.pdf
RES 392K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 634K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
6P 8C 2W VERT XCHD RIGHT WK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.4A 36V DO35 datasheet.pdf