Vishay/BCcomponents A473K20X7RH5TAA
A473K20X7RH5TAA picture photo
Mfg. Part Number
A473K20X7RH5TAA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.047UF 100V X7R AXIAL
Datasheet Download
A473K20X7RH5TAA.pdf
Availability of A473K20X7RH5TAA
QUANTITY
A473K20X7RH5TAA Order Process
Ship out your order
Specifications of A473K20X7RH5TAA
Internal Part NumberEIS-A473K20X7RH5TAA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package7,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesA
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.047µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.118" Dia x 0.197" L (3.00mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A473K20X7RH5TAA
Related LinksA473K20, A473K20X7RH5TAA Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
A473K20X7RH5TAA Details Description
Related parts for A473K20X7RH5TAA
CAP FILM 0.016UF 3% 1.25KVDC RAD datasheet.pdf
RES 8.2M OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RECEPT 40POS .8MM DUAL SMD datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 6A 125V datasheet.pdf
RES 118K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 8COND 22AWG SHLD 500' datasheet.pdf
CONN HDR 8POS 2.54MM T/H R/A datasheet.pdf
ETHERNET SWITCH HARTING ECON 705 datasheet.pdf
SOLID HANDI-CARD, TYHC#A datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 3.3V 5W datasheet.pdf