Eaton (formerly Cooper Bussmann) A48031204
A48031204 picture photo
Mfg. Part Number
A48031204
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Barrier Blocks
Brief Description
CONN BARRIER STRIP 12CIRC .562
Datasheet Download
A48031204.pdf
Availability of A48031204
QUANTITY
A48031204 Order Process
Ship out your order
Specifications of A48031204
Internal Part NumberEIS-A48031204
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Barrier Blocks
SeriesMagnum® A4000
PackagingBulk
Terminal Block TypeBarrier Block
Number of Circuits12
Number of Wire Entries12
Pitch0.562" (14.27mm)
Number of Rows1
Current Rating50A
Voltage Rating150V
Wire Gauge8-16 AWG
Top TerminationScrews with Captive Plate
Bottom TerminationThreaded, Insulated
Barrier Type2 Wall (Dual)
FeaturesFlange
ColorBlack
Terminal Screw MaterialBrass
Terminal Screw FinishNickel
Mounting TypeChassis, Panel
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Material - InsulationThermoplastic
Material Flammability RatingUL94 V-0
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A48031204
Related LinksA480, A48031204 Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
A48031204 Details Description
Related parts for A48031204
RES TEMP SENS 100 OHM 5% 1/10W datasheet.pdf
IC VIDEO SWITCH SPST 8DIP datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 5A 12V datasheet.pdf
CONN 8 POS IDC SOCKET GOLD datasheet.pdf
IC CPLD 256MC 3NS 100TQFP datasheet.pdf
RES 2.43 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 274K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole Solder datasheet.pdf