Hirose Electric Co Ltd A4B-12PA-2DS(71)
A4B-12PA-2DS(71) picture photo
Mfg. Part Number
A4B-12PA-2DS(71)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
HDR 12POS RA 2MM
Datasheet Download
A4B-12PA-2DS(71).pdf
Availability of A4B-12PA-2DS(71)
QUANTITY
A4B-12PA-2DS(71) Order Process
Ship out your order
Specifications of A4B-12PA-2DS(71)
Internal Part NumberEIS-A4B-12PA-2DS(71)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesA4
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions12
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.138" (3.50mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationKinked Pin, Solder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A4B-12PA-2DS(71)
Related LinksA4B-12PA, A4B-12PA-2DS(71) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
A4B-12PA-2DS(71) Details Description
Related parts for A4B-12PA-2DS(71)
CONN ADAPT BNC JACK TO F JACK datasheet.pdf
MODULE DDR2 1GB 240FBDIMM datasheet.pdf
TVS DIODE 24VWM 50VC 0402 datasheet.pdf
IC BATT PROTECTION LI-ION 8MSOP datasheet.pdf
RES 2.03K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 38.3 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
NOISE FILTER FOR 7.5 KW DRV datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS WALL MNT SCKT datasheet.pdf
RES SMD 86.6 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf