Eaton (formerly Cooper Bussmann) A50110807
A50110807 picture photo
Mfg. Part Number
A50110807
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Barrier Blocks
Brief Description
CONN BARRIER STRIP 8CIRC .250
Datasheet Download
A50110807.pdf
Availability of A50110807
QUANTITY
A50110807 Order Process
Ship out your order
Specifications of A50110807
Internal Part NumberEIS-A50110807
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Barrier Blocks
SeriesA5000
PackagingBulk
Terminal Block TypeBarrier Block
Number of Circuits8
Number of Wire Entries8
Pitch0.250" (6.35mm)
Number of Rows1
Current Rating10A
Voltage Rating300V
Wire Gauge18-30 AWG
Top TerminationScrews with Captive Plate
Bottom TerminationSolder Turret
Barrier Type2 Wall (Dual)
FeaturesFlange
ColorBlack
Terminal Screw MaterialSteel
Terminal Screw Finish-
Mounting TypeChassis, Panel
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Material - InsulationThermoplastic
Material Flammability RatingUL94 V-0
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A50110807
Related LinksA501, A50110807 Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
A50110807 Details Description
Related parts for A50110807
CONN 2MM HEADER 110POS STR GOLD datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 28PLCC datasheet.pdf
PANEL KIT TOP FOR SE520 CASE datasheet.pdf
TERM BLOCK RCPT 21POS R/A 3.81MM datasheet.pdf
RES SMD 3K OHM 5% 1/5W 0603 datasheet.pdf
LED HOLDER RA 3MM 2LD NYL BK datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 125V datasheet.pdf
RES 600K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
BOE-BOT ELEC COMPONENT KIT datasheet.pdf
CONN PLUG 100POS CABLE SKT datasheet.pdf