Microsemi SoC A54SX16-2TQ176I
A54SX16-2TQ176I picture photo
Mfg. Part Number
A54SX16-2TQ176I
Brief Description
IC FPGA 147 I/O 176TQFP
Datasheet Download
A54SX16-2TQ176I.pdf
Availability of A54SX16-2TQ176I
QUANTITY
A54SX16-2TQ176I Order Process
Ship out your order
Specifications of A54SX16-2TQ176I
Internal Part NumberEIS-A54SX16-2TQ176I
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 15/Dec/2014
Standard Package40
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
SeriesSX
Number of LABs/CLBs1452
Number of Logic Elements/Cells-
Total RAM Bits-
Number of I/O147
Number of Gates24000
Voltage - Supply3 V ~ 3.6 V, 4.75 V ~ 5.25 V
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case176-LQFP
Supplier Device Package176-TQFP (24x24)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A54SX16-2TQ176I
Related LinksA54SX16, A54SX16-2TQ176I Datasheet, Microsemi SoC Distributor
A54SX16-2TQ176I Details Description
Related parts for A54SX16-2TQ176I
RES SMD 75K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN ADAPT N JACK TO BNC JACK datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS PC MNT SKT MINI datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 25.5K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 2.00K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 13 RES 680 OHM 14DIP datasheet.pdf
CONN FFC TOP 16POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
CONN SOCKET .100" 50POS datasheet.pdf