Microsemi SoC A54SX16P-1VQG100
A54SX16P-1VQG100 picture photo
Mfg. Part Number
A54SX16P-1VQG100
Brief Description
IC FPGA 81 I/O 100VQFP
Datasheet Download
A54SX16P-1VQG100.pdf
Availability of A54SX16P-1VQG100
QUANTITY
A54SX16P-1VQG100 Order Process
Ship out your order
Specifications of A54SX16P-1VQG100
Internal Part NumberEIS-A54SX16P-1VQG100
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package90
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
SeriesSX
Number of LABs/CLBs1452
Number of Logic Elements/Cells-
Total RAM Bits-
Number of I/O81
Number of Gates24000
Voltage - Supply3 V ~ 3.6 V, 4.75 V ~ 5.25 V
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case100-TQFP
Supplier Device Package100-VQFP (14x14)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A54SX16P-1VQG100
Related LinksA54SX16P, A54SX16P-1VQG100 Datasheet, Microsemi SoC Distributor
A54SX16P-1VQG100 Details Description
Related parts for A54SX16P-1VQG100
RES ARRAY 8 RES 5.6K OHM 1606 datasheet.pdf
CONN HEADER 11POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
RES 1.2M OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 3A DO201AD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
CAP FILM 15UF 10% 100VDC 2DIP datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
FIXED IND 5.2NH 1.77A 40 MOHM datasheet.pdf
CABLE DUCT 4 WAY CROSS datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X30MM R-TAB datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS INLINE SKT datasheet.pdf