Vishay/BCcomponents A560J15C0GF5TAA
A560J15C0GF5TAA picture photo
Mfg. Part Number
A560J15C0GF5TAA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 56PF 50V NP0 AXIAL
Datasheet Download
A560J15C0GF5TAA.pdf
Availability of A560J15C0GF5TAA
QUANTITY
A560J15C0GF5TAA Order Process
Ship out your order
Specifications of A560J15C0GF5TAA
Internal Part NumberEIS-A560J15C0GF5TAA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package7,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesA
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance56pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.098" Dia x 0.150" L (2.50mm x 3.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A560J15C0GF5TAA
Related LinksA560J15, A560J15C0GF5TAA Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
A560J15C0GF5TAA Details Description
Related parts for A560J15C0GF5TAA
IC Z8 GP MCU 4K OTP 20SOIC datasheet.pdf
IC MPU M683XX 25MHZ 240FQFP datasheet.pdf
RES SMD 3.01KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC REG LDO NEG ADJ 0.5A 8SOIC datasheet.pdf
RES 24 OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
IC MCU ARM 512KB FLASH 144BGA datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS JAM NUT SKT datasheet.pdf