Vishay/BCcomponents A561J15C0GF5TAA
A561J15C0GF5TAA picture photo
Mfg. Part Number
A561J15C0GF5TAA
Brief Description
CAP CER 560PF 50V NP0 AXIAL
Datasheet Download
A561J15C0GF5TAA.pdf
Availability of A561J15C0GF5TAA
QUANTITY
A561J15C0GF5TAA Order Process
Ship out your order
Specifications of A561J15C0GF5TAA
Internal Part NumberEIS-A561J15C0GF5TAA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package7,000
SeriesA
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance560pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.098" Dia x 0.150" L (2.50mm x 3.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A561J15C0GF5TAA
Related LinksA561J15, A561J15C0GF5TAA Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
A561J15C0GF5TAA Details Description
Related parts for A561J15C0GF5TAA
JUMPER-H1506TR/A3049Y/X 8" datasheet.pdf
RES SMD 174 OHM 0.02% 1/16W 0402 datasheet.pdf
SCREWDRIVER SLOTTED 0.8X4MM datasheet.pdf
C/A 62.5/125 RIS SC MTRJ 10M1 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 44QFN datasheet.pdf
RES SMD 12K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 3.05A 26.3 MOHM datasheet.pdf
FIXED IND 25UH 6.34A 17 MOHM TH datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 20A 125V datasheet.pdf
14CKT PICOFLEX SMT HEADER datasheet.pdf
RES SMD 4.32 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
Crystal 26.0000MHz 30ppm 10pF 60 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf