Comchip Technology A5KP130A-G
A5KP130A-G picture photo
Mfg. Part Number
A5KP130A-G
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 130VWM 209VC R-6
Datasheet Download
A5KP130A-G.pdf
Availability of A5KP130A-G
QUANTITY
A5KP130A-G Order Process
Ship out your order
Specifications of A5KP130A-G
Internal Part NumberEIS-A5KP130A-G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingTape & Box (TB)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)130V
Voltage - Breakdown (Min)144V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp209V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)23.92A
Power - Peak Pulse5000W (5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseR6, Axial
Supplier Device PackageR-6
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A5KP130A-G
Related LinksA5KP1, A5KP130A-G Datasheet, Comchip Technology Distributor
A5KP130A-G Details Description
Related parts for A5KP130A-G
FLEX CABLE - AFF04A/AF04/AFE04T datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V datasheet.pdf
FILTER LINE RFI WIRE LOW LEAD 1A datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 125V datasheet.pdf
LED COOL WHITE CLEAR 5MM RND T/H datasheet.pdf
CONN HEADER 26POS 1MM GOLD SMD datasheet.pdf
FOOT 4951 SERIES STEEL datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 0.68UF 100V X7S 0805 datasheet.pdf
OSC PROG 5NS 50PPM 2X2.5MM datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X12MM XCUT datasheet.pdf
700UF 30V 19.05X41.3 105C AXI datasheet.pdf