Comchip Technology A5KP160A-G
A5KP160A-G picture photo
Mfg. Part Number
A5KP160A-G
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 160VWM 259VC R-6
Datasheet Download
A5KP160A-G.pdf
Availability of A5KP160A-G
QUANTITY
A5KP160A-G Order Process
Ship out your order
Specifications of A5KP160A-G
Internal Part NumberEIS-A5KP160A-G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingTape & Box (TB)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)160V
Voltage - Breakdown (Min)178V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp259V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)19.31A
Power - Peak Pulse5000W (5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseR6, Axial
Supplier Device PackageR-6
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A5KP160A-G
Related LinksA5KP1, A5KP160A-G Datasheet, Comchip Technology Distributor
A5KP160A-G Details Description
Related parts for A5KP160A-G
SWITCH ROTARY 6P-3POS MOMENTARY datasheet.pdf
IDC CABLE - HKR50H/AE50G/HPL50H datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 220K OHM 0606 datasheet.pdf
IC RESET MPU LP SOT23-5 datasheet.pdf
FILTER BANDPASS 5 GHZ WLAN SMD datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 3.6K OHM 1206 datasheet.pdf
MBXL R/A HDR 14P+32S SEL datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM L-TAB datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE PIN datasheet.pdf
1016 TB RIS CL INTERLACE datasheet.pdf
CABLE ASSEMBLY HEADER WTW 14POS datasheet.pdf