Comchip Technology A5KP40CA-G
A5KP40CA-G picture photo
Mfg. Part Number
A5KP40CA-G
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 40VWM 64.5VC R-6
Datasheet Download
A5KP40CA-G.pdf
Availability of A5KP40CA-G
QUANTITY
A5KP40CA-G Order Process
Ship out your order
Specifications of A5KP40CA-G
Internal Part NumberEIS-A5KP40CA-G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingTape & Box (TB)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)40V
Voltage - Breakdown (Min)44.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp64.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)77.52A
Power - Peak Pulse5000W (5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseR6, Axial
Supplier Device PackageR-6
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A5KP40CA-G
Related LinksA5KP4, A5KP40CA-G Datasheet, Comchip Technology Distributor
A5KP40CA-G Details Description
Related parts for A5KP40CA-G
CONN EDGECARD 120PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC BUFFER 20BIT FAST 56-SSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 25W datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 50V Z5U RADIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.056UF 5% 100VDC RAD datasheet.pdf
RES SMD 750 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC MPU Q OR IQ 667MHZ 780FCBGA datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 204W 12V 17A datasheet.pdf
CAP TANT POLY 47UF 50V AXIAL datasheet.pdf