Comchip Technology A5KP58A-G
A5KP58A-G picture photo
Mfg. Part Number
A5KP58A-G
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 58VWM 93.6VC R-6
Datasheet Download
A5KP58A-G.pdf
Availability of A5KP58A-G
QUANTITY
A5KP58A-G Order Process
Ship out your order
Specifications of A5KP58A-G
Internal Part NumberEIS-A5KP58A-G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingTape & Box (TB)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)58V
Voltage - Breakdown (Min)64.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp93.6V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)53.42A
Power - Peak Pulse5000W (5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseR6, Axial
Supplier Device PackageR-6
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A5KP58A-G
Related LinksA5KP, A5KP58A-G Datasheet, Comchip Technology Distributor
A5KP58A-G Details Description
Related parts for A5KP58A-G
LED 16-SEG 1DIG CC GRN RHDP .5" datasheet.pdf
MODULE DDR SDRAM 1GB 200-SODIMM datasheet.pdf
IC SW ANALOG LV CMOS SPST 8-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 51.1K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 200W datasheet.pdf
RES 619 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.32K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 8.2V 2W SMBG datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 16A 125V datasheet.pdf