Comchip Technology A5KP58A-G
A5KP58A-G picture photo
Mfg. Part Number
A5KP58A-G
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 58VWM 93.6VC R-6
Datasheet Download
A5KP58A-G.pdf
Availability of A5KP58A-G
QUANTITY
A5KP58A-G Order Process
Ship out your order
Specifications of A5KP58A-G
Internal Part NumberEIS-A5KP58A-G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingTape & Box (TB)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)58V
Voltage - Breakdown (Min)64.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp93.6V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)53.42A
Power - Peak Pulse5000W (5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseR6, Axial
Supplier Device PackageR-6
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A5KP58A-G
Related LinksA5KP, A5KP58A-G Datasheet, Comchip Technology Distributor
A5KP58A-G Details Description
Related parts for A5KP58A-G
RES SMD 16.5K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
QKE III HDR STR GXT WOL datasheet.pdf
LSF-SMT 5.08/06/180 3.5 BK datasheet.pdf
S2C-SMT 3.50/22/180LF 3.5SN BK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
BERGSTRIP 0.100" DUAL ST datasheet.pdf