TE Connectivity AMP Connectors A6MMT-1036G
A6MMT-1036G picture photo
Mfg. Part Number
A6MMT-1036G
Manufacturer
Product Category
Rectangular Cable Assemblies
Brief Description
ADM10T/AE10G/ADM10T
Datasheet Download
A6MMT-1036G.pdf
Availability of A6MMT-1036G
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
A6MMT-1036G Order Process
Ship out your order
Specifications of A6MMT-1036G
Internal Part NumberEIS-A6MMT-1036G
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Cable Assemblies
FamilyRectangular Cable Assemblies
Series-
Connector TypeDIP to DIP
Number of Positions10
Number of Rows2
Pitch - Connector0.100" (2.54mm)
Pitch - Cable0.050" (1.27mm)
Length3.00' (914.40mm)
Features-
ColorGray, Ribbon
ShieldingUnshielded
UsageSocket (0.1"), Board In
Cable TerminationIDC
Contact FinishTin-Lead
Contact Finish Thickness100µin (2.54µm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A6MMT-1036G
Related LinksA6MMT, A6MMT-1036G Datasheet, TE Connectivity AMP Connectors Distributor
A6MMT-1036G Details Description
Related parts for A6MMT-1036G
CAP ALUM 10000UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
CARD EDGE 56POS DL .125X.250 BLK datasheet.pdf
CONN SPADE TONG 18-22AWG M4 datasheet.pdf
TA CONN,SKT,STD datasheet.pdf
CONN HSG BOX MNT RCPT 6POS datasheet.pdf
RES 14K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf
IC PCIE SW 4LANE 4PORT 144FCBGA datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM R-TAB datasheet.pdf
CONN HEADER 50PIN .4MM SMD datasheet.pdf
SPT-THR 1 5/ 9-H-5 0 P20 R88 datasheet.pdf
CONN DSUB 50POS F R/A TIN datasheet.pdf