Omron A6SR-8101-P
A6SR-8101-P picture photo
Mfg. Part Number
A6SR-8101-P
Brief Description
SWITCH PIANO DIP 8POS SMD SHORT
Datasheet Download
A6SR-8101-P.pdf
Availability of A6SR-8101-P
QUANTITY
A6SR-8101-P Order Process
Ship out your order
Specifications of A6SR-8101-P
Internal Part NumberEIS-A6SR-8101-P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsHow to Read Date Codes
Standard Package700
Category Switches
FamilyDIP Switches
SeriesA6SR
PackagingTape & Reel (TR)
CircuitSPST
Number of Positions8
Current Rating25mA
Voltage Rating24VDC
Actuator TypePiano
Actuator LevelFlush, Recessed
Contact Material-
Contact FinishGold
Height Above Board0.197" (5.00mm)
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Termination StyleGull Wing
Pitch0.100" (2.54mm), Full
WashableNo
Features-
Body Material-
Length0.796" (20.22mm)
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Mechanical Life-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A6SR-8101-P
Related LinksA6SR-, A6SR-8101-P Datasheet, Omron Distributor
A6SR-8101-P Details Description
Related parts for A6SR-8101-P
MOSFET N-CH 100V 9.4A DPAK datasheet.pdf
IDC CABLE - HSC26S/AE26G/HSC26S datasheet.pdf
CONN RECEPT BOX MNT 24POS W/SOCK datasheet.pdf
TRIAC SENS GATE 400V 1A TO92 datasheet.pdf
BERGSTRIP 0.100" HEADER datasheet.pdf
IC DAC 10BIT QUAD 3V 20-SSOP datasheet.pdf
RES 100 OHM 10W 5% RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
LATCH PIN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CAP FILM 7.5NF 5% 2000VDC RAD datasheet.pdf