KEMET A700D107M006ATE015
A700D107M006ATE015 picture photo
Mfg. Part Number
A700D107M006ATE015
Manufacturer
Product Category
Aluminum - Polymer Capacitors
Brief Description
CAP POLYMER 100UF 20% 6.3V SMD
Datasheet Download
A700D107M006ATE015.pdf
Availability of A700D107M006ATE015
QUANTITY
A700D107M006ATE015 Order Process
Ship out your order
Specifications of A700D107M006ATE015
Internal Part NumberEIS-A700D107M006ATE015
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
Specifying Electrolytic Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyAluminum - Polymer Capacitors
SeriesAO-Cap A700
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)15 mOhm
Lifetime @ Temp.-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
TypePolymer
Applications-
Ripple Current4.1A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.122" (3.10mm)
Surface Mount Land Size0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A700D107M006ATE015
Related LinksA700D107M, A700D107M006ATE015 Datasheet, KEMET Distributor
A700D107M006ATE015 Details Description
Related parts for A700D107M006ATE015
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 0.27UF 100V X7R 2225 datasheet.pdf
POWER LINE 55A 3-PHASE FLANGE datasheet.pdf
OSC XO 60.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
RES 24.3K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 59 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 68K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 460MA 1.158 OHM datasheet.pdf
CONN PLUG 1POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 23 Circuit 0.433" (11.00mm) datasheet.pdf