KEMET A700D157M2R5ATE018
A700D157M2R5ATE018 picture photo
Mfg. Part Number
A700D157M2R5ATE018
Brief Description
CAP POLYMER 150UF 20% 2.5V SMD
Datasheet Download
A700D157M2R5ATE018.pdf
Availability of A700D157M2R5ATE018
QUANTITY
A700D157M2R5ATE018 Order Process
Ship out your order
Specifications of A700D157M2R5ATE018
Internal Part NumberEIS-A700D157M2R5ATE018
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance150µF
Tolerance±20%
Voltage Rating2.5V
ESR (Equivalent Series Resistance)18 mOhm
Lifetime @ Temp.-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
TypePolymer
Applications-
Ripple Current3.7A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.122" (3.10mm)
Surface Mount Land Size0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A700D157M2R5ATE018
Related LinksA700D157M, A700D157M2R5ATE018 Datasheet, KEMET Distributor
A700D157M2R5ATE018 Details Description
Related parts for A700D157M2R5ATE018
IC TRANSCVR TRI-ST 8BIT 24TSSOP datasheet.pdf
ENCODER ROTARY 12MM VERT 12PPR datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC REG LDO 4.7V 65MA SOT89-3 datasheet.pdf
RES SMD 953K OHM 1W 1812 WIDE datasheet.pdf
TRIMMER 200K OHM 1W HOOK datasheet.pdf
CAP POLYMER 560UF 20% 2.5V SMD datasheet.pdf
CONN HDR 34POS 2MM T/H R/A datasheet.pdf
IC OSC VCXO 155.52MHZ 6-CLCC datasheet.pdf