KEMET A700W107M002ATE009
A700W107M002ATE009 picture photo
Mfg. Part Number
A700W107M002ATE009
Manufacturer
Product Category
Aluminum - Polymer Capacitors
Brief Description
CAP POLYMER 100UF 20% 2V SMD
Datasheet Download
A700W107M002ATE009.pdf
Availability of A700W107M002ATE009
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
A700W107M002ATE009 Order Process
Ship out your order
Specifications of A700W107M002ATE009
Internal Part NumberEIS-A700W107M002ATE009
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum - Polymer Capacitors
SeriesAO-Cap A700
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating2V
ESR (Equivalent Series Resistance)9 mOhm
Lifetime @ Temp.-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
TypePolymer
Applications-
Ripple Current5.6A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.059" (1.50mm)
Surface Mount Land Size0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A700W107M002ATE009
Related LinksA700W107M, A700W107M002ATE009 Datasheet, KEMET Distributor
A700W107M002ATE009 Details Description
Related parts for A700W107M002ATE009
CONTACT BATT DL AAA/AAAA/N LEFT datasheet.pdf
RES SMD 33.2 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
FUSE GLASS 160MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
IC FILTER VIDEO TRIPLE 14TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 EXTEND datasheet.pdf
UDOC FLASH DISK 512MB datasheet.pdf
IC SSR HISIDE QUAD POWERSO24 datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 10V 10% 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 200W datasheet.pdf
RES 27.4K OHM 1/4W .25% AXIAL datasheet.pdf