KEMET A700W107M002ATE009
A700W107M002ATE009 picture photo
Mfg. Part Number
A700W107M002ATE009
Manufacturer
Product Category
Aluminum - Polymer Capacitors
Brief Description
CAP POLYMER 100UF 20% 2V SMD
Datasheet Download
A700W107M002ATE009.pdf
Availability of A700W107M002ATE009
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
A700W107M002ATE009 Order Process
Ship out your order
Specifications of A700W107M002ATE009
Internal Part NumberEIS-A700W107M002ATE009
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum - Polymer Capacitors
SeriesAO-Cap A700
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating2V
ESR (Equivalent Series Resistance)9 mOhm
Lifetime @ Temp.-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
TypePolymer
Applications-
Ripple Current5.6A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.059" (1.50mm)
Surface Mount Land Size0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A700W107M002ATE009
Related LinksA700W107M, A700W107M002ATE009 Datasheet, KEMET Distributor
A700W107M002ATE009 Details Description
Related parts for A700W107M002ATE009
MODULE DDR2 512MB 200SODIMM datasheet.pdf
CARDEDGE 86POS DL .156 BLK LOPRO datasheet.pdf
CAP ALUM 900UF 500V SCREW datasheet.pdf
DUAL ARMTR SPKR 95DB 5X2.73X3.86 datasheet.pdf
POWER STRIP 19"15A 8OUT 6'CRD GR datasheet.pdf
CAP TANT 0.047UF 25V 20% 0805 datasheet.pdf
RES SMD 16.9 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 825K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CONN MOD COUPLER 8P8C TO 8P8C datasheet.pdf
IC CABLE DRIVER DUAL 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 19.6K OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf