KEMET A700W107M002ATE016
A700W107M002ATE016 picture photo
Mfg. Part Number
A700W107M002ATE016
Brief Description
CAP POLYMER 100UF 20% 2V SMD
Datasheet Download
A700W107M002ATE016.pdf
Availability of A700W107M002ATE016
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
A700W107M002ATE016 Order Process
Ship out your order
Specifications of A700W107M002ATE016
Internal Part NumberEIS-A700W107M002ATE016
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
SeriesAO-Cap A700
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating2V
ESR (Equivalent Series Resistance)16 mOhm
Lifetime @ Temp.-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
TypePolymer
Applications-
Ripple Current4.2A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.059" (1.50mm)
Surface Mount Land Size0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A700W107M002ATE016
Related LinksA700W107M, A700W107M002ATE016 Datasheet, KEMET Distributor
A700W107M002ATE016 Details Description
Related parts for A700W107M002ATE016
Crystal 14.31818MHz 30ppm 20pF 80 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Free Hanging (In-Line) Crimp datasheet.pdf
IC SRAM 16MBIT 55NS 48VFBGA datasheet.pdf
RES SMD 13.3 OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
TERM BLOCK R/A 7POS 3.81MM BLK datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 45V TO262 datasheet.pdf
CAT 6 SHLD PATCH CORD 14' BK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100" datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X51MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
14AWG 41/30 9C FOIL SHLD 100' datasheet.pdf
CAP FILM 400VDC 0.068UF RADIAL datasheet.pdf