KEMET A700X157M010ATE010
A700X157M010ATE010 picture photo
Mfg. Part Number
A700X157M010ATE010
Brief Description
CAP POLYMER 150UF 20% 10V SMD
Datasheet Download
A700X157M010ATE010.pdf
Availability of A700X157M010ATE010
QUANTITY
A700X157M010ATE010 Order Process
Ship out your order
Specifications of A700X157M010ATE010
Internal Part NumberEIS-A700X157M010ATE010
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
SeriesAO-Cap A700
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance150µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)10 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
TypePolymer
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current4.7A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.169" (4.30mm)
Surface Mount Land Size0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A700X157M010ATE010
Related LinksA700X157M, A700X157M010ATE010 Datasheet, KEMET Distributor
A700X157M010ATE010 Details Description
Related parts for A700X157M010ATE010
IC MPU/RESET CIRC 3.30V SC70-4 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 3.5MHZ 8DIP datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MT W/SCKT datasheet.pdf
FIXED IND 220UH 50MA 21 OHM SMD datasheet.pdf
3-D HI-SPD BOOK SHLF 4-CAM PNP datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 33 OHM 8DIP datasheet.pdf
CAP CER 2.5PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN COUPLER 40A 240V 15FT CABLE datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf