TE Connectivity AMP Connectors A8MMS-5006G
A8MMS-5006G picture photo
Mfg. Part Number
A8MMS-5006G
Manufacturer
Product Category
Rectangular Cable Assemblies
Brief Description
ADM50S/AE50G/ADM50S
Datasheet Download
A8MMS-5006G.pdf
Availability of A8MMS-5006G
QUANTITY
A8MMS-5006G Order Process
Ship out your order
Specifications of A8MMS-5006G
Internal Part NumberEIS-A8MMS-5006G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Cable Assemblies
FamilyRectangular Cable Assemblies
Series-
Connector TypeDIP to DIP, Reversed
Number of Positions50
Number of Rows2
Pitch - Connector0.100" (2.54mm)
Pitch - Cable0.050" (1.27mm)
Length0.500' (152.40mm, 6.00")
Features-
ColorGray, Ribbon
ShieldingUnshielded
UsageSocket (0.1"), Board In
Cable TerminationIDC
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness100µin (2.54µm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A8MMS-5006G
Related LinksA8MMS, A8MMS-5006G Datasheet, TE Connectivity AMP Connectors Distributor
A8MMS-5006G Details Description
Related parts for A8MMS-5006G
RES SMD 357K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 36V 35W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 22POS JAMNUT PIN datasheet.pdf
DIODE ZENER 2.4V 150MW 0603 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 11POS SKT datasheet.pdf
IC POWER MGMT XSCALE 40TQFN datasheet.pdf
CAP ARRAY 2200PF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
IC PCI SW 48LANE 12PORT 676BGA datasheet.pdf
SDE COMMERCIAL DIE datasheet.pdf
EVAL SIP MICROSTEP CTLR 10A FET datasheet.pdf