TE Connectivity AMP Connectors A8MMT-5006M
A8MMT-5006M picture photo
Mfg. Part Number
A8MMT-5006M
Manufacturer
Product Category
Rectangular Cable Assemblies
Brief Description
ADM50T/AE50M/ADM50T
Datasheet Download
A8MMT-5006M.pdf
Availability of A8MMT-5006M
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
A8MMT-5006M Order Process
Ship out your order
Specifications of A8MMT-5006M
Internal Part NumberEIS-A8MMT-5006M
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Cable Assemblies
FamilyRectangular Cable Assemblies
Series-
Connector TypeDIP to DIP, Reversed
Number of Positions50
Number of Rows2
Pitch - Connector0.100" (2.54mm)
Pitch - Cable0.050" (1.27mm)
Length0.500' (152.40mm, 6.00")
Features-
ColorMultiple, Ribbon
ShieldingUnshielded
UsageSocket (0.1"), Board In
Cable TerminationIDC
Contact FinishTin-Lead
Contact Finish Thickness100µin (2.54µm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A8MMT-5006M
Related LinksA8MMT, A8MMT-5006M Datasheet, TE Connectivity AMP Connectors Distributor
A8MMT-5006M Details Description
Related parts for A8MMT-5006M
FILTER POWER LINE 6A 250V datasheet.pdf
BINDING POST MINI GOLD VIOLET datasheet.pdf
RES SMD 549 OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC ADC 8BIT 1.5GSPS DUAL 128LQFP datasheet.pdf
ATTENUATOR 7DB 50 OHM 0805 SMD datasheet.pdf
BOARD SAR ADC LTC2389-16 datasheet.pdf
PLIERS FLAT NOSE 8.5" datasheet.pdf
CAP FILM 10NF 20% 310VAC AXIAL datasheet.pdf
OSC MEMS 24MHZ H/LV CMOS SMD datasheet.pdf