| Internal Part Number | EIS-AA-019-12-22-00-00 | |
| Product Training Modules | Thermoelectric Assemblies | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | Fans, Thermal Management | |
| Family | Thermal - Thermoelectric, Peltier Assemblies | |
| Series | PowerCool | |
| Heat Transfer Type | Air to Air | |
| Power - Cooling | 20W | |
| Current | 2.3A | |
| Voltage | 12V | |
| Fan Location | Cold Side / Warm Side | |
| Power - Input | 28W | |
| Operating Temperature | -10°C ~ 52°C | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Dimensions - Overall | 80mm L x 62.2mm W x 104.5mm H | |