| Internal Part Number | EIS-AA01D-012L-120D | |
| Lead Free Status / RoHS Status | ||
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | ||
| Production Status (Lifecycle) | Obsolete / Discontinued | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Standard Package | 30 | |
| Category | Power Supplies - Board Mount | |
| Family | DC DC Converters | |
| Series | AA01D | |
| Packaging | Bulk | |
| Type | Isolated Module | |
| Number of Outputs | 2 | |
| Voltage - Input (Min) | 10.8V | |
| Voltage - Input (Max) | 13.2V | |
| Voltage - Output 1 | 12V | |
| Voltage - Output 2 | -12V | |
| Voltage - Output 3 | - | |
| Current - Output (Max) | 60mA, 60mA | |
| Power (Watts) - Manufacture Series | 1W | |
| Voltage - Isolation | 500V | |
| Features | SCP | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | 12-SIP Module, 7 leads | |
| Size / Dimension | 1.25" L x 0.34" W x 0.57" H (31.8mm x 8.6mm x 14.5mm) | |
| Operating Temperature | -25°C ~ 71°C | |
| Efficiency | - | |
| Power (Watts) - Max | 1.44W | |