Delta Electronics AA15T051212D
AA15T051212D picture photo
Mfg. Part Number
AA15T051212D
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 5V +/-12V 15W
Datasheet Download
AA15T051212D.pdf
Availability of AA15T051212D
QUANTITY
AA15T051212D Order Process
Ship out your order
Specifications of AA15T051212D
Internal Part NumberEIS-AA15T051212D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package60
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesAA15T
TypeEnclosed
Number of Outputs3
Voltage - Input85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 212V
Voltage - Output 3-12V
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)2A, 200mA, 200mA
Power (Watts)15W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Efficiency74%
Operating Temperature-25°C ~ 70°C (With Derating)
FeaturesDC Input Capable, Universal Input
Mounting TypeDIN Rail
Size / Dimension3.78" L x 2.13" W x 0.92" H (96.0mm x 54.0mm x 23.3mm)
Minimum Load RequiredYes
ApprovalsCE
Power (Watts) - Max15W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AA15T051212D
Related LinksAA15T0, AA15T051212D Datasheet, Delta Electronics Distributor
AA15T051212D Details Description
Related parts for AA15T051212D
CARD CARRIER ESD SAFE 18X17X2 datasheet.pdf
IC EEPROM 8KBIT 10MHZ 8SOIC datasheet.pdf
IC AMP RF N-CHANNEL SOT-23 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 100QFP datasheet.pdf
SENS OPTO SLOT 3.18MM TRANS THRU datasheet.pdf
RES SMD 6.49KOHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
HEADER datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE SKT datasheet.pdf
OSC XO 4.096MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf