Delta Electronics AA30T121205D
AA30T121205D picture photo
Mfg. Part Number
AA30T121205D
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 5V +/-12V 30W
Datasheet Download
AA30T121205D.pdf
Availability of AA30T121205D
QUANTITY
AA30T121205D Order Process
Ship out your order
Specifications of AA30T121205D
Internal Part NumberEIS-AA30T121205D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package48
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesAA30T
TypeEnclosed
Number of Outputs3
Voltage - Input85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 212V
Voltage - Output 3-12V
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)3A, 1A, 250mA
Power (Watts)30W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Efficiency76%
Operating Temperature-25°C ~ 70°C
FeaturesDC Input Capable, Universal Input
Mounting TypeDIN Rail
Size / Dimension4.41" L x 2.51" W x 1.01" H (112.0mm x 63.8mm x 25.6mm)
Minimum Load RequiredYes
ApprovalsCE
Power (Watts) - Max30W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AA30T121205D
Related LinksAA30T1, AA30T121205D Datasheet, Delta Electronics Distributor
AA30T121205D Details Description
Related parts for AA30T121205D
Connector Header 23 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 120PF 1.5KV NP0 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 300W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 100W datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
CONV DC/DC 270VIN 40VOUT 50W datasheet.pdf
DIODE AVAL 3A 50V SOD-64 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 1A SMF datasheet.pdf
CAP CER 56PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP FILM 47NF 10% 310VAC RAD datasheet.pdf