Tamura AAD130-3464
AAD130-3464 picture photo
Mfg. Part Number
AAD130-3464
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CNVRTR 5V 12V 24V -12V 80W
Datasheet Download
AAD130-3464.pdf
Availability of AAD130-3464
QUANTITY
AAD130-3464 Order Process
Ship out your order
Specifications of AAD130-3464
Internal Part NumberEIS-AAD130-3464
Lead Free Status / RoHS StatusVendor undefined / Vendor undefined
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesAAD130
TypeOpen Frame
Number of Outputs4
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 212V
Voltage - Output 324V
Voltage - Output 4-12V
Current - Output (Max)14A, 5A, 1.5A, 1.5A
Power (Watts)80W (130W Forced Air)
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation-
Efficiency90%
Operating Temperature0°C ~ 50°C
FeaturesPFC, Remote Sense, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension5.00" L x 3.14" W x 1.25" H (127.0mm x 79.8mm x 31.8mm)
Minimum Load RequiredYes
ApprovalsCE
Power (Watts) - Max80W (130W Forced Air)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AAD130-3464
Related LinksAAD13, AAD130-3464 Datasheet, Tamura Distributor
AAD130-3464 Details Description
Related parts for AAD130-3464
FIXED IND 1.5UH 13.5A 3.41 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 100PF 4KV NP0 1825 datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
RES 825 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP MOTOR START .56UF +/-5% 400V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 16.5W datasheet.pdf
CAP ALUM 8200UF 20% 450V SCREW datasheet.pdf
RES SMD 620 OHM 5% 1/3W 1210 datasheet.pdf
RES SMD 357K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
LED XLAMP XH-P70 WHITE SMD datasheet.pdf
CAP FILM 33UF 10% 250V RADIAL datasheet.pdf