Skyworks Solutions Inc. AAT1121IPS-0.6-T1
AAT1121IPS-0.6-T1 picture photo
Mfg. Part Number
AAT1121IPS-0.6-T1
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Brief Description
IC REG BUCK ADJ 0.25A SYNC 8TDFN
Datasheet Download
AAT1121IPS-0.6-T1.pdf
Availability of AAT1121IPS-0.6-T1
QUANTITY
AAT1121IPS-0.6-T1 Order Process
Ship out your order
Specifications of AAT1121IPS-0.6-T1
Internal Part NumberEIS-AAT1121IPS-0.6-T1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
FunctionStep-Down
Output ConfigurationPositive
TopologyBuck
Output TypeAdjustable
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)2.7V
Voltage - Input (Max)5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed)0.6V
Voltage - Output (Max)5.5V
Current - Output250mA
Frequency - Switching1.5MHz
Synchronous RectifierYes
Operating Temperature-40°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-VFDFN Exposed Pad
Supplier Device Package8-TDFN (2x2)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AAT1121IPS-0.6-T1
Related LinksAAT1121I, AAT1121IPS-0.6-T1 Datasheet, Skyworks Solutions Inc. Distributor
AAT1121IPS-0.6-T1 Details Description
Related parts for AAT1121IPS-0.6-T1
OPTOISO 5.3KV TRANSISTOR 4SMD datasheet.pdf
TRANSFORMER CCFL 6W 20V 11MA SMD datasheet.pdf
IC DUAL SCHMITT-TRIG INV SC70-6 datasheet.pdf
WRENCH OPEN END 5/16"X3/8" 8.00" datasheet.pdf
EXTRACTION TOOL datasheet.pdf
CAP TACTILE OVAL FROSTED WHITE datasheet.pdf
RES SMD 6.2K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 5.8UH 7.7A 16.2 MOHM datasheet.pdf
RES 0.604 OHM 1W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 2.7UH 800MA 288 MOHM datasheet.pdf