Skyworks Solutions Inc. AAT3220IGY-1.8-T1
AAT3220IGY-1.8-T1 picture photo
Mfg. Part Number
AAT3220IGY-1.8-T1
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 1.8V 0.15A SC59-3
Datasheet Download
AAT3220IGY-1.8-T1.pdf
Availability of AAT3220IGY-1.8-T1
QUANTITY
AAT3220IGY-1.8-T1 Order Process
Ship out your order
Specifications of AAT3220IGY-1.8-T1
Internal Part NumberEIS-AAT3220IGY-1.8-T1
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 12/Jan/2015
Standard Package3,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
SeriesNanoPower™
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.8V
Current - Output150mA
Voltage - Dropout (Typical)-
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 5.5V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Supplier Device PackageSC-59-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AAT3220IGY-1.8-T1
Related LinksAAT3220I, AAT3220IGY-1.8-T1 Datasheet, Skyworks Solutions Inc. Distributor
AAT3220IGY-1.8-T1 Details Description
Related parts for AAT3220IGY-1.8-T1
CAP ALUM 2700UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 350V 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
RES 2.21 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 309 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 0.33UF 20% 50V AXIAL datasheet.pdf
IC PWR MGMT I.MX6 56QFN datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
FIXED IND 180UH 850MA 507 MOHM datasheet.pdf