Skyworks Solutions Inc. AAT3258ITS-3.3-R-T1
AAT3258ITS-3.3-R-T1 picture photo
Mfg. Part Number
AAT3258ITS-3.3-R-T1
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 3.3V 0.3A 8TSOPJW
Datasheet Download
AAT3258ITS-3.3-R-T1.pdf
Availability of AAT3258ITS-3.3-R-T1
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
AAT3258ITS-3.3-R-T1 Order Process
Ship out your order
Specifications of AAT3258ITS-3.3-R-T1
Internal Part NumberEIS-AAT3258ITS-3.3-R-T1
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output3.3V
Current - Output300mA
Voltage - Dropout (Typical)0.4V @ 300mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 5.5V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-TSSOJ (0.094", 2.40mm Width)
Supplier Device Package8-TSOPJW
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AAT3258ITS-3.3-R-T1
Related LinksAAT3258IT, AAT3258ITS-3.3-R-T1 Datasheet, Skyworks Solutions Inc. Distributor
AAT3258ITS-3.3-R-T1 Details Description
Related parts for AAT3258ITS-3.3-R-T1
IC BUS TRANSCEIVER DUAL 20DIP datasheet.pdf
RES SMD 12.4K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 7.5KB FLASH 28SOIC datasheet.pdf
TIE PAN TY REL NYL RED 14.5" datasheet.pdf
CONN JACK R/A 2-COND OPEN datasheet.pdf
DIP CABLE 10POS datasheet.pdf
THYRISTOR datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CAP CER 330PF 440VAC Y5S RADIAL datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X25MM CC 12VDC datasheet.pdf