Abracon Corporation AB-18.432MHZ-B2-T
AB-18.432MHZ-B2-T picture photo
Mfg. Part Number
AB-18.432MHZ-B2-T
Manufacturer
Product Category
Crystals
Brief Description
Crystal 18.4320MHz 20ppm 18pF 25 Ohm -20°C - 70°C COTS Through Hole HC49/U
Datasheet Download
AB-18.432MHZ-B2-T.pdf
Availability of AB-18.432MHZ-B2-T
QUANTITY
AB-18.432MHZ-B2-T Order Process
Ship out your order
Specifications of AB-18.432MHZ-B2-T
Internal Part NumberEIS-AB-18.432MHZ-B2-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D ModelAB-HC49U.stpAB-HC49U.pdf
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
SeriesAB
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMHz Crystal
Frequency18.432MHz
Frequency Stability±100ppm
Frequency Tolerance±20ppm
Load Capacitance18pF
ESR (Equivalent Series Resistance)25 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
RatingsCOTS
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseHC49/U
Size / Dimension0.453" L x 0.197" W (11.50mm x 5.00mm)
Height0.530" (13.46mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AB-18.432MHZ-B2-T
Related LinksAB-18.43, AB-18.432MHZ-B2-T Datasheet, Abracon Corporation Distributor
AB-18.432MHZ-B2-T Details Description
Related parts for AB-18.432MHZ-B2-T
FLEX CABLE - AFK08A/AE08/AFK08A datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 28POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC CLOCK SYNTH 50-800MHZ 28-PLCC datasheet.pdf
HAND TOOL CRIMP 10-12AWG datasheet.pdf
BOA 14DB LC/UPC BB datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 5POS R/A 7.62MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 600V 20A TO3PF datasheet.pdf
HEAT SHRINK BLUE 1.5" datasheet.pdf