Abracon Corporation AB-18.432MHZ-B2-T
AB-18.432MHZ-B2-T picture photo
Mfg. Part Number
AB-18.432MHZ-B2-T
Manufacturer
Product Category
Crystals
Brief Description
Crystal 18.4320MHz 20ppm 18pF 25 Ohm -20°C - 70°C COTS Through Hole HC49/U
Datasheet Download
AB-18.432MHZ-B2-T.pdf
Availability of AB-18.432MHZ-B2-T
QUANTITY
AB-18.432MHZ-B2-T Order Process
Ship out your order
Specifications of AB-18.432MHZ-B2-T
Internal Part NumberEIS-AB-18.432MHZ-B2-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D ModelAB-HC49U.stpAB-HC49U.pdf
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
SeriesAB
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMHz Crystal
Frequency18.432MHz
Frequency Stability±100ppm
Frequency Tolerance±20ppm
Load Capacitance18pF
ESR (Equivalent Series Resistance)25 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
RatingsCOTS
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseHC49/U
Size / Dimension0.453" L x 0.197" W (11.50mm x 5.00mm)
Height0.530" (13.46mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AB-18.432MHZ-B2-T
Related LinksAB-18.43, AB-18.432MHZ-B2-T Datasheet, Abracon Corporation Distributor
AB-18.432MHZ-B2-T Details Description
Related parts for AB-18.432MHZ-B2-T
TERM BLOCK PCB 5.08MM 12POS OR datasheet.pdf
IC CONTROLLER SERIAL 44-MQFP datasheet.pdf
GDT 500V 10KA datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 30K OHM 1% RAD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.2MHZ RRO 8SO datasheet.pdf
IC OPAMP GP 10MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
IC XDCP DUAL 256TAP 50K 24-TSSOP datasheet.pdf
TVS DIODE 70VWM 113VC SMB datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT INLINE 39POS PIN datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROC 24V PANEL MT datasheet.pdf