Abracon Corporation AB-32.768MHZ-B2
AB-32.768MHZ-B2 picture photo
Mfg. Part Number
AB-32.768MHZ-B2
Manufacturer
Product Category
Crystals
Brief Description
Crystal 32.7680MHz 20ppm 18pF 40 Ohm -20°C - 70°C Through Hole HC49/U
Datasheet Download
AB-32.768MHZ-B2.pdf
Availability of AB-32.768MHZ-B2
QUANTITY
AB-32.768MHZ-B2 Order Process
Ship out your order
Specifications of AB-32.768MHZ-B2
Internal Part NumberEIS-AB-32.768MHZ-B2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS2/REACH Compliance
3D ModelAB-HC49U.stpAB-HC49U.pdf
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
SeriesAB
PackagingBulk
TypeMHz Crystal
Frequency32.768MHz
Frequency Stability±100ppm
Frequency Tolerance±20ppm
Load Capacitance18pF
ESR (Equivalent Series Resistance)40 Ohm
Operating Mode3rd Overtone
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Ratings-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseHC49/U
Size / Dimension0.453" L x 0.197" W (11.50mm x 5.00mm)
Height0.530" (13.46mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AB-32.768MHZ-B2
Related LinksAB-32.7, AB-32.768MHZ-B2 Datasheet, Abracon Corporation Distributor
AB-32.768MHZ-B2 Details Description
Related parts for AB-32.768MHZ-B2
IC MPU MPC6XX 300MHZ 255FCCBGA datasheet.pdf
IC CLOCK MULT ZD HI DRV 16-TSSOP datasheet.pdf
CA 2.0MM OFNR 50/125,LC SEC GRN datasheet.pdf
Crystal 20.0000MHz 30ppm Series 40 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
APEX 4G LTE WITH GPS ANTENNA datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 90VWM 158VC SMCJ datasheet.pdf
PREMO-FLEX 1.25 JMPR LGT 178 TYP datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 5W datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM L-TAB datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 5POS SKT datasheet.pdf