Abracon Corporation AB308-10.000MHZ
AB308-10.000MHZ picture photo
Mfg. Part Number
AB308-10.000MHZ
Manufacturer
Product Category
Crystals
Brief Description
Crystal 10.0000MHz 30ppm 16pF 60 Ohm -10°C - 60°C COTS Through Hole Cylindrical Can, Radial
Datasheet Download
AB308-10.000MHZ.pdf
Availability of AB308-10.000MHZ
QUANTITY
AB308-10.000MHZ Order Process
Ship out your order
Specifications of AB308-10.000MHZ
Internal Part NumberEIS-AB308-10.000MHZ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D ModelAB308.pdfAB308.stp
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
SeriesAB308
PackagingBulk
TypeMHz Crystal
Frequency10MHz
Frequency Stability±50ppm
Frequency Tolerance±30ppm
Load Capacitance16pF
ESR (Equivalent Series Resistance)60 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-10°C ~ 60°C
RatingsCOTS
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseCylindrical Can, Radial
Size / Dimension0.118" Dia x 0.315" L (3.00mm x 8.00mm)
Height0.323" (8.20mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AB308-10.000MHZ
Related LinksAB308-1, AB308-10.000MHZ Datasheet, Abracon Corporation Distributor
AB308-10.000MHZ Details Description
Related parts for AB308-10.000MHZ
CONN EDGECARD 14POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 174 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC SUPERVISOR 2.93V SOT-143-4 datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS 5.08MM PNL MNT datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 16V 10% 1507 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 200W datasheet.pdf
2.0 WTB DL CONN HSGASSY20CKTNAT datasheet.pdf
FIXED IND 3.2UH 11.5A 5.04 MOHM datasheet.pdf
SWITCH LEVER SPDT 11A datasheet.pdf