Delta Electronics AB40D1515D
AB40D1515D picture photo
Mfg. Part Number
AB40D1515D
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER +/-15V 40W
Datasheet Download
AB40D1515D.pdf
Availability of AB40D1515D
QUANTITY
AB40D1515D Order Process
Ship out your order
Specifications of AB40D1515D
Internal Part NumberEIS-AB40D1515D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesAB40D
TypeEnclosed
Number of Outputs2
Voltage - Input85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-15V
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)1.33A, 1.33A
Power (Watts)40W
ApplicationsITE (Commercial), Medical
Voltage - Isolation4kV (4000V)
Efficiency85%
Operating Temperature-40°C ~ 80°C
FeaturesDC Input Capable, Universal Input
Mounting TypeDIN Rail
Size / Dimension4.41" L x 2.51" W x 1.34" H (112.0mm x 63.8mm x 34.1mm)
Minimum Load RequiredNo
ApprovalsCE
Power (Watts) - Max40W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AB40D1515D
Related LinksAB40D, AB40D1515D Datasheet, Delta Electronics Distributor
AB40D1515D Details Description
Related parts for AB40D1515D
RES SMD 110K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 50POS 3A 300V STRT DIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 18-22 AWG 0.187" (4.75mm) Crimp datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
RES 61.9 OHM 1.75W 0.1% AXIAL datasheet.pdf