Laird Technologies IAS AB4503CS
AB4503CS picture photo
Mfg. Part Number
AB4503CS
Manufacturer
Product Category
RF Antennas
Brief Description
ANT A-BASE UHF 3.5DB 1/4 WAVE BK
Datasheet Download
AB4503CS.pdf
Availability of AB4503CS
QUANTITY
AB4503CS Order Process
Ship out your order
Specifications of AB4503CS
Internal Part NumberEIS-AB4503CS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category RF/IF and RFID
FamilyRF Antennas
Series-
Packaging*
Frequency GroupUHF (300 MHz ~ 1 GHz)
Frequency (Center/Band)450MHz
Frequency Range450MHz ~ 470MHz
Antenna TypeWhip, Straight
Number of Bands1
VSWR1.5
Return Loss-
Gain3.5dBi
Power - Max-
Features-
TerminationConnector, NMO
Ingress Protection-
Mounting TypeBase Mount
Height (Max)-
Applications-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AB4503CS
Related LinksAB45, AB4503CS Datasheet, Laird Technologies IAS Distributor
AB4503CS Details Description
Related parts for AB4503CS
IC SUPERVISOR ACTIVE HI SOT23-3 datasheet.pdf
CAP CER 120PF 500V X7R 1206 datasheet.pdf
CRIMP CONTACT PIN 20AWG datasheet.pdf
RES 5.9K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 29POS PIN datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 25V X7R 1206 datasheet.pdf
CONVERT DC-DC 28V 75W 2.7A datasheet.pdf
HEAVYCON HOUSING/ACCESSORY datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X10MM XCUT datasheet.pdf
CONN RCPT datasheet.pdf
CAP FILM 100NF 20% 250VDC datasheet.pdf