Delta Electronics AB60S0500D
AB60S0500D picture photo
Mfg. Part Number
AB60S0500D
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 5V 60W
Datasheet Download
AB60S0500D.pdf
Availability of AB60S0500D
QUANTITY
AB60S0500D Order Process
Ship out your order
Specifications of AB60S0500D
Internal Part NumberEIS-AB60S0500D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesAB60S
TypeEnclosed
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)10A
Power (Watts)60W
ApplicationsITE (Commercial), Medical
Voltage - Isolation4kV (4000V)
Efficiency84%
Operating Temperature-40°C ~ 80°C
FeaturesDC Input Capable, Universal Input
Mounting TypeDIN Rail
Size / Dimension4.41" L x 2.67" W x 1.50" H (112.0mm x 67.8mm x 38.0mm)
Minimum Load RequiredNo
ApprovalsCE
Power (Watts) - Max60W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AB60S0500D
Related LinksAB60S, AB60S0500D Datasheet, Delta Electronics Distributor
AB60S0500D Details Description
Related parts for AB60S0500D
XFRMR LAMINATED 6VA THRU HOLE datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES SMD 7.15K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
IC EEPROM 512KBIT 20MHZ 8DFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
RES 6.19M OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf