Delta Electronics AB60S0500D
AB60S0500D picture photo
Mfg. Part Number
AB60S0500D
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 5V 60W
Datasheet Download
AB60S0500D.pdf
Availability of AB60S0500D
QUANTITY
AB60S0500D Order Process
Ship out your order
Specifications of AB60S0500D
Internal Part NumberEIS-AB60S0500D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesAB60S
TypeEnclosed
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)10A
Power (Watts)60W
ApplicationsITE (Commercial), Medical
Voltage - Isolation4kV (4000V)
Efficiency84%
Operating Temperature-40°C ~ 80°C
FeaturesDC Input Capable, Universal Input
Mounting TypeDIN Rail
Size / Dimension4.41" L x 2.67" W x 1.50" H (112.0mm x 67.8mm x 38.0mm)
Minimum Load RequiredNo
ApprovalsCE
Power (Watts) - Max60W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AB60S0500D
Related LinksAB60S, AB60S0500D Datasheet, Delta Electronics Distributor
AB60S0500D Details Description
Related parts for AB60S0500D
IC OPAMP GP 2.8MHZ 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 18.2K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 5A 120V datasheet.pdf
IC PROSLIC LINE FEED 100V 40QFN datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
TVS DIODE 120VWM 193VC datasheet.pdf
FLEX POLY MOLDED PART datasheet.pdf
SMA BLKHD JCK IP67-AMC PLG 200MM datasheet.pdf