Sullins Connector Solutions ABB10DYRN-S1355
ABB10DYRN-S1355 picture photo
Mfg. Part Number
ABB10DYRN-S1355
Brief Description
CONN EDGE DUAL .050 EXTEND 20POS
Datasheet Download
ABB10DYRN-S1355.pdf
Availability of ABB10DYRN-S1355
QUANTITY
ABB10DYRN-S1355 Order Process
Ship out your order
Specifications of ABB10DYRN-S1355
Internal Part NumberEIS-ABB10DYRN-S1355
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row10
Number of Positions20
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.050" (1.27mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationSolder
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeCantilever
ColorBlack
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ABB10DYRN-S1355
Related LinksABB10DY, ABB10DYRN-S1355 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ABB10DYRN-S1355 Details Description
Related parts for ABB10DYRN-S1355
FIXED IND 100UH 1.3A 160 MOHM datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 73A TO-220AB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
DC/DC CONVERT +/-12V 0.5A datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M6 NYLON 22MM datasheet.pdf
CONN FIBER SC PLUG DUPLX datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
BACC 16C 16#16 SKT PLUG SS datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf