Sullins Connector Solutions ABB15DYRT
ABB15DYRT picture photo
Mfg. Part Number
ABB15DYRT
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGE DUAL .050 EXTEND 30POS
Datasheet Download
ABB15DYRT.pdf
Availability of ABB15DYRT
QUANTITY
ABB15DYRT Order Process
Ship out your order
Specifications of ABB15DYRT
Internal Part NumberEIS-ABB15DYRT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTube
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row15
Number of Positions30
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.050" (1.27mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationSolder
Contact MaterialBeryllium Copper
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeCantilever
ColorBlack
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ABB15DYRT
Related LinksABB1, ABB15DYRT Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ABB15DYRT Details Description
Related parts for ABB15DYRT
IC FPGA 758 I/O 1020FBGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
SENSOR 300PSI M10-1.25 6H 4-20MA datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 28-SSOP datasheet.pdf
CAP FILM 0.15UF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
LI-ION POWER PACK FULL KIT datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 TH 12POS datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM L-TAB datasheet.pdf
CAP CER 51PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf