Sullins Connector Solutions ABB60DYRQ
ABB60DYRQ picture photo
Mfg. Part Number
ABB60DYRQ
Brief Description
CONN EDGE DUAL .050 EXTEND 120PO
Datasheet Download
ABB60DYRQ.pdf
Availability of ABB60DYRQ
QUANTITY
ABB60DYRQ Order Process
Ship out your order
Specifications of ABB60DYRQ
Internal Part NumberEIS-ABB60DYRQ
PackagingTube
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row60
Number of Positions120
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.050" (1.27mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationSolder
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeCantilever
ColorBlack
Flange FeatureStraddle Mount Opening, Unthreaded, 0.078" (1.98mm)
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ABB60DYRQ
Related LinksABB6, ABB60DYRQ Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ABB60DYRQ Details Description
Related parts for ABB60DYRQ
CAP FILM 0.3UF 5% 400VDC RADIAL datasheet.pdf
CABLE 75 OHMS H.FL/H.FL 100MM datasheet.pdf
BOARD EVALUATION FOR ADXL323 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 60W datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 8.2 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
FFC 1.25 TYPE D 13 CKTS LGT 254 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 122POS .100" datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.2X2.5MM 2.5V datasheet.pdf